Pozycja siedząca to dla pracownika biurowego chleb powszedni. Spędza w niej najczęściej pięć dni w tygodniu po co najmniej osiem godzin. Dlatego bardzo ważne jest, by stanowisko pracy spełniało podstawowe zasady ergonomii. Pozwoli to z jednej strony na ochronę kręgosłupa przed różnymi zwyrodnieniami, a z drugiej przyczyni się do zwiększenia efektywności i wydajności pracownika.

Należy pamiętać, że to pracodawca ma obowiązek zadbania o odpowiednie meble biurowe i wyposażenie miejsca pracy. Wlicza się w to także zapewnienie dobrego oświetlenia, a także indywidualne ustawienie sprzętu komputerowego w sposób niemęczący kręgosłup pracownika.

Dla zachowania odpowiedniej pozycji kręgosłupa największe znaczenie ma ergonomiczne krzesło. Powinien on stabilnie podpierać głównie odcinek szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy kręgosłupa. Dlatego najlepsze są te z regulacją wysokości siedziska i oparcia, dzięki czemu fotel można idealnie dopasować do wzrostu i budowy pracownika. Biurko w kolei powinno być na tyle głębokie, żeby nie wymuszało sztucznych i niewygodnych pozycji, a zapewniało swobodę ruchową. Wysokość blatu, według wymogów ergonomicznych, powinna tworzyć kąt 90 stopni między ramionami a przedramieniem.

Komputer, z którego w czasie pracy korzysta pracownik, niezależnie od tego, czy jest to laptop czy komputer stacjonarny, powinien być ustawiony tak, by monitor znajdował się na wysokości nie narażającej odcinek szyjny kręgosłupa na sztywne pozycje wywołujące ból. Zastosowane rozwiązania biurowe muszą uwzględniać 40-75 cm odległości monitora od oczu oraz kąt obserwacji pomiędzy 30 a 50 stopni, ponieważ takie ułożenie pozwala na uniknięcie takich zaburzeń widzenia jak krótkowzroczność, zaczerwienie i łzawienie oczu.

Podsumowując, ergonomiczne stanowisko pracy to nic innego, jak odpowiednio dobrane meble pracownicze pod kątem ich budowy ciała i predyspozycji zdrowotnych. Tak dostosowane miejsce pracy wraz z krótkimi przerwami w czasie pracy z pewnością dobrze wpłyną na wydajność pracowników.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika