Białe zęby są naszym ogromnym atutem. Nie tylko dlatego, że prezentują się lepiej i my dzięki temu lepiej wyglądamy. Również dlatego, że śnieżnobiałe, lśniące zęby skłaniają nas do uśmiechu. Częściej się uśmiechamy, piękniej się uśmiechamy, a dzięki temu jesteśmy lepiej postrzegani i wyżej oceniani przez otoczenie. W ten sposób wzrasta nasza samoocena, stajemy się bardziej zadowoleni z siebie, a więc szczęśliwsi i jeszcze chętniej się uśmiechamy i w ten sposób spirala dobrego samopoczucia i jeszcze lepszego humoru zatacza coraz szersze kręgi.
Jest to tym ważniejsze, że jak wynika z badań nad naszymi zachowaniami, w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem to uśmiech (i zęby) oceniamy zaraz po spojrzeniu.
Wybielanie zębów metodami naszych babć
Odchodzi powoli do lamusa, aczkolwiek niektóre, nie do końca zorientowane w konsekwencjach osoby, wciąż jeszcze sięgają po sodę, sól lub sok z cytryny. Nic w tym dziwnego – metody te nie są zbyt kosztowne, ale równie niska jest ich skuteczność – więcej – brak umiaru w stosowaniu tych naturalnych substancji może nam nawet zaszkodzić.
Wybielanie zębów pastami
Chociaż reklamy przekonują nas co do skuteczności tych past – efekty osiągane przy ich pomocy są zdecydowanie mizerne. Jedne specyfiki po prostu przebarwiają dziąsła i czyszczą przy pomocy sody inne zawierają jedynie substancje ścierne. Ścierając osady rozjaśniamy zęby, ale ponownie brak umiaru, co gorsza dodatkowe stosowanie sody (i tak zawartej w pastach) może jedynie uszkodzić zęby.
Paski i żele wybielające
Tanie, acz dosyć skuteczne jeśli satysfakcjonują nas efekty w postaci rozjaśnienia zębów o trzy do czterech tonów. Można spróbować, jednak tylko do siebie miejmy pretensje, jeśli po wybielaniu zębów tym sposobem pozostaną nam żółte plamy w miejscach, w których paski nie zadziałały.
Wybielanie zębów u stomatologa
Wszystkie metody stomatologiczne są oczywiście dużo bardziej kosztowne, patrz: wybielanie zębów cennik, ale też znacznie skuteczniejsze. Rozjaśnienie zębów o kilkanaście tonów jest efektem, dla którego warto skorzystać z usług stomatologa. Jeśli dodamy tego gwarancję bezpieczeństwa, możliwość rozjaśnienia przebarwień tkwiących głęboko w zębie i pełną kontrolę nad uzębieniem i tkankami miękkimi w trakcie wykonywania zabiegu ceny profesjonalnego wybielania stają się akceptowalne, przynajmniej nie odbiegają od cen większości zaawansowanych zabiegów kosmetycznych.
Zacznijmy jednak od początku:
Do wyboru mamy wybielanie nakładkowe i wybielanie przy pomocy lamp
W wybielaniu nakładkowym substancją wybielającą i nakładkami posługujemy się sami. Zakładamy je na noc przez dłuższy okres czasu i pozostajemy pod kontrolą stomatologa.
Wybielanie lampą trwa kilkadziesiąt minut i odbywa się w gabinecie stomatologicznym, lampa jest akceleratorem – przyspiesza i intensyfikuje działanie żelu wybielającego, który w tym przypadku zawiera też dużo więcej substancji aktywnych.
Różnice w cenach pomiędzy zabiegami wynoszą od dwustu do czterystu złotych (w zależności od gabinetu), patrz: wybielanie zębów cennik.
Przed wybielaniem stomatologicznym dentysta dokładnie oczyści nasze zęby z kamieni i osadów. Pamiętajmy, że tylko takie wybielanie zębów jest celowe, bo dzięki temu substancja wybielająca wnika w szkliwo i nie zatrzymuje się na zębowych naleciałościach.
Jeśli przebarwienia w którymś z zębów są efektem obecnych w nich zanieczyszczeń (pozostałości po leczeniu) konieczne będzie wybielanie od wewnątrz – taki zabieg może przeprowadzić jedynie stomatolog, patrz: wybielanie zębów cennik.
Pamiętajmy też, że wybielanie zębów również wymaga pewnej dozy zdrowego rozsądku. Zbyt częste wybielanie jest niewskazane – demineralizuje zęby i paradoksalnie może prowadzić do ich zżółknięcia. Konsultacji ze stomatologiem w żadnym wypadku nie jesteśmy więc w stanie uniknąć.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Dobry artykuł jako wstęp do tematu wybielania! Pozdrawiam!