Decyzja odnoście przyszłego zawodu jest bardzo trudna, ponieważ jej konsekwencje będą odczuwane każdego dnia przez kilkanaście lat. Jeżeli wybór jest udany nasza p raca będzie przynosić satysfakcję i poczucie spełnienia. W przeciwnym wypadku będzie tylko ogromną męką przez kilkanaście lat. Oczywiście zawód można zmienić, jednak nie jest łatwo to zrobić, dlatego, że osoba bez doświadczenia w danej branży musi zaczynać praktycznie od zera.
Pomocne w trafnym wyborze zawodu jest samopoznanie. Większość osób ulega trendom i decyduje się na studiowanie modnych kierunków. Niestety przypadkowo wybrana uczelnia nie zawsze okaże się dobrym wyborem. Na początku warto określić co nas interesuje. Stanowisko pracy powinno być związane z naszymi zainteresowaniami. Osoba z duszą artysty, której pasją jest rysowanie nie odnajdzie się na studiach ekonomicznych, tak samo jak matematyk pracujący w administracji. Ważne są również posiadane umiejętności. Powinno się je odpowiedni wykorzystywać i rozwijać w swoim życiu zawodowym. Przykładowo osoba mająca predyspozycje muzyczne bardzo dobrze będzie czuła się jako nauczyciel muzyki.
Wiele osób posiada jednak takie zainteresowania, które ciężko jest powiązać je ze swoim zawodem. Dlatego tez warto próbować je jakoś połączyć. Osoba kochająca sztukę i studiująca filologię rosyjską może znaleźć pracę w Muzeum kultury rosyjskiej. W wyborze zawodu przydatne są też różnorodne testy zawodowe. Dostępne są na portalach związanych z pracą, a także w specjalistycznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Często stosowany jest test opary na teorii dr Johna Hollanda, który wyodrębnił sześć typów osobowości, którym przypisał sześć typów środowisk zawodowych.
Niestety życie jest tak skonstruowane, że podejmuje decyzje za nas. Również w sprawie wyboru zawodu. W większości osoby kończące studia pracują na stanowisku w małym stopniu powiązanym z nabytą przez nich wiedzą na uczelni. Nie należy jednak rezygnować z kształcenia wyższego, jednak warto wybrać kierunek na którym będziemy czuli się pewnie i nie sprawi nam ogromnych trudności. Ponadto same studia nie są gwarancją pracy w zawodzie. Dzisiejsi pracodawcy cenią sobie pozostałe umiejętność. Zalicza się do nich głównie znajomość języków obcych czy biegła obsługa komputera. Połączenie studiów z takimi umiejętnościami zwiększa znacznie szanse na znalezienie pracy w której będziemy czuć się pewnie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.