wybory samorządoweJeszcze nie tak dawno, bo ponad 20 lat temu wybory w Polsce były synonimem zniewolenia, manipulacji i podporządkowania jednej partii. Wybory były farsą odgrywaną dla świata zachodniego, mającą na celu pokazanie, że ustrój PRL wie, co to demokracja. Dziś, w każdym państwie o ustroju demokratycznym wybory są podstawowym narzędziem sprawowania władzy przez obywateli.

Wybory – bez nich nie ma demokracji

Nie jest przesadne stwierdzenie, że tam gdzie obywatele nie mają możliwości uczestniczenia w wolnych wyborach, nie ma mowy o ustroju demokratycznym. Wybory to proces, w którym obywatele wybierają spośród zgłoszonych przez partie kandydatów, swoich przedstawicieli do organów władzy. Jest to jednocześnie podstawowy mechanizm demokracji, dzięki któremu społeczeństwo ma wpływ na to, co dzieje się w państwie. Co prawda pojedynczy obywatel nie decyduje na przykład o polityce zagranicznej czy wysokości ustalanych podatków. Wybory dają mu jednak wpływ na te dziedziny, poprzez wybór takiego kandydata na posła, który będzie reprezentował takie poglądy na te kwestie, jak statystyczny Kowalski. Demokracja oznacza nieskrępowane podejmowanie decyzji i oddawanie swojego głosu, które dokonuje się w czasie wyborów – parlamentarnych, prezydenckich czy samorządowych.

Wybory a przymiotniki

Demokratyczne wybory naturalnie są podporządkowane kilku ważnym zasadom. W terminologii politycznej mówi się, iż wybory są pięcioprzymiotnikowe. Dzięki tym zasadom realizowany jest demokratyczny, równy i swobodny wybór, którego dokonują wyborcy. Zasada tajności głosowania jest ważna z tego względu, iż w czasie oddawania głosu wyborca jest anonimowy, osobiście wrzuca kartę wyborczą do urny i nikt nie patrzy mu na ręce. Dzięki zasadzie bezpośredniości obywatele sami, bez żadnego pośrednictwa decydują o kształcie organu, do którego wybierają swoich przedstawicieli. Wybory nie byłyby też demokratyczne, gdyby nie obowiązywała zasada równości. Gwarantuje ona, że każdy wyborca dysponuje jednakową ilością głosów, które mają taką samą wartość. Równie ważne są dwie ostatnie zasady – powszechności i proporcjonalności. Pierwsza zakazuje stosowania wyborczych cenzusów, druga natomiast stanowi, iż każda partia dostaje mandaty w stosunku proporcjonalnym do liczby uzyskanych głosów.

Wybory samorządowe – najbliższe obywatelom

Wybory samorządowe są szczególnie ważne dla społeczeństwa. Są to bowiem wybory, dzięki którym wybierają oni swoich przedstawicieli do lokalnych organów sprawowania władzy państwowej. Te z kolei podejmują decyzje, które mają bezpośredni wpływ na jakość życia lokalnej społeczności. Jakie zatem jednostki samorządu terytorialnego są wybierane w tym demokratycznym procesie decyzyjnym? Przede wszystkim są to rady gmin oraz powiatów, a także sejmik województwa. Wybory samorządowe mają także na celu wyłonienie jednoosobowych organów wykonawczych gmin, a więc mówiąc prościej wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Naturalnie w trakcie kampanii wyborczej poprzedzającej wybory samorządowe, stosowane są techniki charakterystyczne dla marketingu politycznego. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku gdy wybory mają charakter lokalny, marketing polityczny skupia się na innych aspektach przedwyborczej walki, niż np. w przypadku wyborów parlamentarnych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika