Zgodnie z istniejącymi przepisami istnieje możliwość powołania w testamencie wykonawcy ostatniej woli. Bardzo rzadko stosuje się jednak takie rozwiązanie, jeśli w grę wchodzi spadek o małej wartości.
Wykonawcą może być każda pełnoletnia osoba fizyczna, która posiada pełne zdolności do czynności prawnych. W testamencie musi być ona wskazana w sposób dokładny, zazwyczaj imiennie ze wskazaniem również nazwisk rodziców. Oczywiście wykonawca testamentu ma prawo odmówić przyjęcia tej roli. W tym celu musi złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem.
Wykonawcą nie musi być osoba z grona spadkobierców, może to być inna dowolna, zaufana osoba spadkodawcy.
Obowiązki wykonawcy testamentu
Osoba, która została powołana do roli bycia wykonawcą ostatniej woli, przede wszystkim staje się zarządcą majątku spadkowego. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie opieki i dbanie o majątek, aby jego stan się nie pogorszył. W przypadku, gdy mamy do czynienia z długami spadkowymi, wykonawca ma prawo sprzedać jego część, aby długi te spłacić.
Do jego głównych zadań należą:
- zarządzanie majątkiem wspólnym;
- spłata długów spadkowych;
- wykonanie wszelkich zapisów i poleceń;
- wydanie spadkobiercom majątku spadkowego zgodnie z wolą spadkodawcy i kodeksem cywilnym.
W sytuacji, gdy zostanie powołany wykonawca, spadkobiercy pozbawieni są prawa zarządu majątkiem spadkowym.
Uprawnienia wykonawcy testamentu
Każdy wykonawca ostatniej woli ma prawo pozywać oraz być pozywany w sprawach dotyczących majątku spadkowego. Może również pozywać w sprawach o prawa należące do spadku i być pozywany w sprawach o długi spadkowe.
Wykonawca nie powinien sięgać do swojego majątku w celu spłaty długów spadkowych, w takiej sytuacji spadkobiercy zostają obciążeni tymi należnościami. Należy również pamiętać, że wykonawca powinien otrzymać wynagrodzenie za swoje działania, wysokość wynagrodzenia powinna być równoważna z wartością wykonanej pracy. Obowiązki wykonawcy wygasają w sytuacji, gdy:
- zostaną wypełnione zadania narzucone przez ustawę lub spadkodawcę;
- wykonawca testamentu umrze;
- wykonawca odmówi przyjęcia obowiązku.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.