Jak zwykł mawiać komisarz Wallander „jest czas życia i czas umierania” – powiedzenie to śmiało można odnieść do włosów. Naturalny cykl rozwojowy włosa składa się z fazy wzrostu, zaniku i spoczynku, w efekcie prowadzi do wypadania.
Wypadanie włosów jest więc wpisane w naturę ich wzrostu, tyle tylko, że w normalnych warunkach włosy, które wypadają zastępowane są nowymi.
Poza tym dziennie tracimy do stu włosów i straty te są właściwie niezauważalne. W stanach chorobowych i zaburzeniach cyklu, pojawia się nadmierne wypadanie włosów, które jest już poważnym problemem, bo raz, że włosy są niezmiernie ważne dla naszego wyglądu, dwa – ich wypadanie jest sygnałem, że coś nie tak dzieje się z naszym organizmem.
Wypadanie włosów należy więc diagnozować i leczyć.
Można mu też zapobiegać, zwłaszcza że wiele przyczyn wypadania włosów wiąże się ze złymi nawykami żywieniowymi i złym stylem życia. Niedobór witamin, nadmierna ekspozycja na słońce, przesuszanie włosów, które w efekcie stają się słabe i łamliwe bo brak im powłoczki ochronnej – wszystkiego tego można uniknąć.
Wypadanie włosów z przyczyn zależnych od nas
Przyczyny te możemy podzielić na fizyczne i chemiczne. Włosy narażone na naciąganie lub ucisk po pewnym czasie zaczynają wypadać. Takie wypadanie włosów pojawia się u zakonnic (ucisk spowodowany kornetem), u osób wykonujących zawody wymagające stałego stosowania kasków ochronnych i u osób, które stale czeszą się w ściśnięte końskie ogony, koki, warkocze.
Jeśli chodzi o przyczyny chemiczne, to do wypadania włosów w równym stopniu przyczyniają się skrajne temperatury, kosmetyki podrażniające i wysuszające oraz zanieczyszczenia obecne w powietrzu.
Wypadanie włosów jest wpisane w cykle hormonalne kobiet
Po ciąży, wraz ze spadkiem poziomu estrogenów pojawia się nadmierne wypadanie włosów. Jego przyczyną może też być odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Bardzo groźne są też choroby kobiece, w tym choroby jajników. Wiele pań cierpi na zaburzenia pracy tarczycy – w tym przypadku również pojawia się zagrożenie łysieniem (nadmiernym wypadaniem włosów).
Wypadanie włosów o podłożu genetycznym
Należałoby je raczej zdefiniować jako podłoże genetyczno – hormonalne, bo wadliwie działające geny przyczyniają się do nadprodukcji bądź niedoboru pewnych hormonów (oraz innych substancji organicznych) odpowiadających za wzrost i kondycję włosów. Podłoże genetyczne ma wypadanie włosów o charakterze androgenowym obserwowane zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Problem ten dotyczy pięćdziesięciu procent mężczyzn po pięćdziesiątce i średnio jednej piątej kobiet w tym samym wieku. Za wypadanie włosów odpowiedzialny jest w tym przypadku nadmiar DHT (dihydrotestosteron) powstającego z testosteronu pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktaza. Ten typ łysienia leczy się zazwyczaj preparatami zawierającymi minoxidil. Mężczyźni mogą też poddać się terapii finasterydem – lekiem przyjmowanym doustnie.
Łysienie plackowate
Również pojawia się w efekcie nieprawidłowości genetycznych. W tym typie łysienia wypadanie włosów przyjmuje charakterystyczną postać – na głowie pojawiają się łysiejące ogniska (owalne bądź okrągłe), skóra w tych miejscach jest biała, gładka i delikatna.
Wypadanie włosów tego typu obserwuje się u 2% populacji: u kobiet, mężczyzn a nawet u dzieci.
Wypadanie włosów a choroby, leki, zatrucia
Zatrucia metalami ciężkimi, talem, arsenem – są groźne dla naszych tkanek, szkodzą również włosom. Wypadanie włosów pojawia się mniej więcej po upływie dwóch tygodni od zatrucia. Podobnie dzieje się w przypadku chemio i radioterapii. Leki cytostatyczne i immunosupresyjne stosowane w chorobach nowotworowych i autoimmunologicznych powodują nadmierne wypadanie włosów.
Bardzo groźne są choroby owłosionej skóry głowy: grzybice, toczeń rumieniowaty, liszaje, łojotokowe zapalenie skóry a nawet tłusty, nieleczony łupież. Każda z tych dolegliwości może prowadzić do bliznowacenia mieszków, które polega na tym, że mieszki włosowe zarastają tkanką bliznowatą (pod wpływem jątrzących się ran i uszkodzeń mechanicznych pojawiają się na nich blizny). W tej sytuacji wypadanie włosów jest zaledwie początkiem katastrofy, bo w wyniku bliznowacenia mieszki stają się niezdolne do wytwarzania włosów. Łysienie staje się więc nieodwracalne.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.