Wiele słyszy się o wypadkach w pracy. Najczęściej spowodowane są one niewiedzą na temat wykonywanej pracy. W wielu przedsiębiorstwach szkolenie BHP wygląda w ten sposób, że podpisujemy papierek, iż szkolenie się odbyło. Według artykuł 237 Kodeksu nie można dopuścić osoby do pracy, która nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności do wykonywania danego zawodu, a także która nie posiada dostatecznej wiedzy na temat przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie szkolenia z BHP oraz prowadzenie okresowych badań w tym zakresie. Natomiast pracownik musi potwierdzić na piśmie odbycie takiego szkolenia. Gdyby każdy pracodawca pamiętał o tym, uniknęlibyśmy wielu nieszczęśliwych wypadków. Dlatego też, aby zostać operatorem wózka widłowego należy wcześniej zdobyć specjalne kwalifikacje potwierdzające umiejętności obsługi takiego sprzętu. Wypadki związane z wózkami widłowymi mogą być spowodowane właśnie nieodpowiedniemu szkoleniu, złej organizacji miejsca pracy, bądź niewłaściwej konserwacji widlaków. Co roku Inspektorat ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy odnotowuje około 8 tysięcy wypadków z udziałem wózków widłowych. Wśród najczęściej powtarzanych incydentów wymienia się: przewrócenie się wózka, potrącenie personelu przez widlaka, zrzucenie ciężkiego ładunku lub pchnięcie go na osobę, uwięzienie lub przyciśniecie ludzi do ściany oraz kolizje ze stojącymi różnymi obiektami. Niekiedy dochodzi nawet do śmierci poprzez silne uderzenie. Jeśli jesteśmy uczestnikami wypadku z udziałem wózka widłowego, a możemy udowodnić pracodawcy zaniedbanie powinno się dochodzić od niego odszkodowania. Często konsekwencją wypadku widlaków jest znaczy uraz osoby uczestniczącej w wypadku. Może to być również przeszkodą do powrotu do pracy.
Zatrudniając nowego pracownika należy pamiętać, że samo ukończenie kursu na kierowcę wózka widłowego nie jest wystarczające do bezpiecznej i dobrej pracy. Warto dodatkowo przeszkolić we własnym zakresie osobę ze sprzętu na którym będzie pracować w przyszłości. Niestety temat ten jest często lekceważony, co podnosi ryzyko wypadków.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Naprawdę każdego nowego pracownika należy przeszkolić i należy pamiętać, że samo ukończenie kursu na kierowcę wózka widłowego nie jest wystarczające do bezpiecznej i dobrej pracy.