Masowa produkcja stała się dzisiaj w wielu przypadkach synonimem kiczu i niskiej jakości. Tym bardziej powinniśmy jej unikać przy obdarowywaniu najbliższych nam osób.
Przedmioty wyprodukowane w Państwie Środka u niektórych budzą wręcz odrazę. Wszak wiele z nich wytwarzanych jest przez osoby bardzo ubogie – niewolników gospodarczych oraz politycznych. Popularna „masówka” rodzi więc kontrowersje etyczne. Za artykuły „hand made” zapłacimy znacznie więcej. Pewne jest jednak, że kupujemy coś niepowtarzalnego, w co być może oprócz wysiłku włożono także sporo serca. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych w polskim rękodzielnictwie materiałami, są wiklina, ceramika oraz skóra.
Niesłabnącym powodzeniem cieszą się na przykład bujane fotele i kosze z wikliny, naczynia ceramiczne a zwłaszcza wazony oraz skórzane wyroby galanteryjne (eleganckie portfele, klasyczne aktówki, breloki oraz okładki na dokumenty lub dyplomy, notatniki itd.). Projektanci wykorzystują skórę na coraz szerszą skalę. W sprzedaży nie brakuje nawet ramek na fotografie, wykonanych z tego materiału. Obrońcy praw zwierząt mogą wybierać doskonale spreparowane imitacje, jak choćby teczki ze skóry ekologicznej. Do złudzenia przypominają one pierwowzór, ustępując mu jednak nieco trwałością.
Liderzy sektora manufaktury kaletniczej odpierają zarzuty „animalsów” o nieludzkim traktowaniu zwierzaków. Szczegółowe przepisy określają bowiem dokładnie warunki hodowli, choć niechlubne wyjątki na pewno się zdarzają. Zwłaszcza, że przykładowo skóry jaka (duży ssak azjatycki) nie sposób uzyskać nad Wisłą, a jest to materiał używany między innymi do produkcji butów. Mocnym argumentem są także miejsca pracy, które dają zarobek tysiącom ludzi, zatrudnionym w branży odzieży i galanterii skórzanej. Każdy zapewne we własnym sumieniu rozstrzygnie ten dylemat. Najwrażliwsi mają współcześnie ogromny wybór coraz lepszej jakości wyrobów ze sztucznej skóry.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.