Zachowek jest jedną z instytucji związaną z prawem spadkowym oraz dziedziczeniem. Zachowek daje możliwość osobom powołanym w ustawie a pominiętym w testamencie na choćby szczątkowe zaspokojenia swoich roszczeń po zmarłym do którego prawa do majątku posiadają.
Zachowek
Instytucja ta dotyczy zakresu dość ograniczonej grupy osób, opartej przede wszystkim na lub wręcz wyłącznie na więzi rodzinnej pomiędzy spadkodawcą a jego spadkobiercami. Zachowek zgodnie z prawem przedawnia się dopiero po 5 latach od ogłoszenia testamentu lub otwarcia spadku.
Wysokość zachowku
Warto wiedzieć, iż zachowek nie jest od górnie ustaloną sumą tylko procentową kwotą, dokładnie 50% kwotą w stosunku do tego co mógłby dostać spadkobierca gdyby został powołany do dziedziczenia. Im większy spadek tym większy zachowek.
Do zachowku zaliczyć należ:
– rzeczy które otrzymaliśmy od spadkodawcy w formie darowizny przed jego śmiercią
– rzeczy które otrzymaliśmy od spadkodawcy w formie darowizny
– rzeczy które otrzymaliśmy od spadkodawcy w formie polecenia w testamencie
Pozbawienie praw do zachowku
Jedyną możliwością na pozbawienia osoby powołanej do zachowku jest jej wydziedziczenie i tylko ono skutecznie pozbawia osobę prawa do zachowku. Treść testamentu zawierająca wydziedziczenie musi również zawierać powód wydziedziczenia, nie może ona być bezpodstawne. Musi to być jedna z trzech wskazanych przyczyn, nie jest jednak konieczne określenie przyczyny wydziedziczenia wyraźnie.
3 przyczyny wydziedziczenia
1 – gdy osoba spadkobiercy uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych
2 – gdy osoba spadkobiercy dopuściła się wobec spadkodawcy lub jego najbliższych umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci
3 – gdy osoba spadkobiercy wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie oraz w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, zachowuje się nie godnie.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.