Wiodącym zadaniem wpustu podłogowego jest odprowadzenie zużytej wody do systemu kanalizacji, a czasami do specjalnego zbiornika. Odpowiednio dobrany do potrzeb i wymagań wpust podłogowy szybko i skutecznie odprowadzi ścieki. Ogólnie można powiedzieć, że im większa liczba użytkowników danego obiektu, tym intensywniejsze będzie użytkowanie wpustu.
Wpusty podłogowe mogą być stosowane zarówno w domach jednorodzinnych jak i w budynkach użyteczności publicznej takich jak pływalnie, łaźnie, obiekty rekreacyjne, domy studenckie, domy dziecka lub domy spokojnej starości. Ponadto wpusty stosowane są w różnych pomieszczeniach zakładów przemysłu spożywczego, chemicznego i farmaceutycznego. W warunkach domowych i w budynkach użyteczności publicznej wpusty podłogowe służą zwykle wyłącznie do odprowadzenia zużytej wody, a w przemyśle także do odprowadzania substancji technologicznych. Wpusty stosowne w przemyśle muszą poradzić sobie ze znacznym obciążeniem i szeroką gamą niekorzystnych czynników, do których zalicza się m.in. gorąca woda i różne chemikalia.
Ważnym zadaniem wpustu jest także poradzenie sobie ze znacznym naciskiem, a niekiedy także z uderzeniami, które mogą przecież mieć miejsce nawet w trakcie zwykłego użytkowania. Generalnie w znacznym zakresie wpusty cechują się trwałością i niezawodnością ze względu na proste i solidne wykonanie z odpowiedniego materiału, jednak w niektórych przypadka
Budowa wpustu
Najważniejsze elementy, jakie mają wszystkie wpusty podłogowe to korpus, ruszt, kosz osadczy (lub sitko) i syfon. Korpus może być jednoczęściowy lub złożony z dwóch części (górnej i dolnej). Korpus dwuczęściowy (inaczej stropowy) wybierany jest przede wszystkim wtedy, gdy zachodzi potrzeba regulacji, ponieważ daje on taką możliwość. Korpus najczęściej ma kształt okrągły, co utrudnia odkładanie się zanieczyszczeń. Ruszt, czyli widoczna część wpustu może być blaszana albo do zabudowy. Są dostępne ruszty kratowe antypoślizgowe, płytowe, blaszane i drabinkowe.
Jeśli chodzi o wpust podłogowy stosowany w warunkach domowych, to producent przykłada bardzo dużą wagę do jego wyglądu. Stąd szeroka gama wzorów perforacji powierzchni. Należy także kierować się względami praktycznymi, ponieważ ruszt może cechować się różną wytrzymałością. Dobierajmy więc ruszty stosownie wytrzymałe odpowiednio do ich przyszłego wykorzystania. Kolejna część wpustu – kosz osadczy jest niezbędny, jeśli zanieczyszczeń jest dużo, co jest typowe dla wpustów stosowanych w przemyśle.
Z kolei, jeśli zanieczyszczeń jest mało, to stosowane jest raczej sitko. Ostatnią częścią wpustu jest syfon, dzięki któremu zatrzymywany jest brzydki zapach, który inaczej mógłby napływać z kanalizacji do pomieszczenia. Czasami także w budowie wpustu można wyróżnić dodatkowe elementy pełniące różne funkcje. Mogą więc zostać zastosowane dodatkowe rozwiązania chroniące przed brzydkim zapachem lub takie, które ze spływających do wpustu ścieków wyłapują olej.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.