Pracodawcy, którzy zatrudniają więcej niż dwudziestu pracowników oraz jednostki finansowane ze środków pochodzących z budżetu państwa powinny tworzyć fundusz socjalny i realizować zapisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych pracodawca zobowiązany jest stworzyć i przekazać pracownikom w przyjęty u niego sposób, wewnętrzny regulamin ZFŚS. To właśnie w nim powinny znaleźć się zapisy szczegółowo określające formy pomocy stosowane w danej organizacji, kryteria wypłat czy wysokość wypłacanych środków.
Aby świadczenie socjalne wypłacane było w prawidłowy sposób należy pamiętać, że wypłata środków uzależniona powinna być od kryteriów socjalnych danego pracownika. Przy wypłacie pracodawca przeanalizować powinien sytuację materialną, rodzinną, zdrowotną i mieszkaniową danego pracownika i od tych danych uzależnić wysokość wypłaty. Niedozwolone jest różnicowanie wysokości środków ze względu na wiek pracownika, staż pracy, rodzaj umowy, wymiar etatu czy wynik oceny rocznej. Nie wolno wypłacać świadczeń wszystkim pracownikom w równych kwotach.
Ustawa dopuszcza również tylko kilka form pomocy. Należą do nich zwrotne lub bezzwrotne zapomogi pieniężne, świadczenia rzeczowe, pożyczki przeznaczone na cele mieszkaniowe, dofinansowania wypoczynku pracownika, jak również dzieci pracownika. Do często popełnianych błędów należy finansowanie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych niedozwolonych form, jak na przykład wyjazdy integracyjne, szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników, prezenty okolicznościowe czy opłacanie prywatnej opieki medycznej.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.