Często zastanawiamy się gdzie aktywnie spędzić wolny czas. Mieszkańcy Warszawy i okolic mają do wyboru wiele imprez kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych. Wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych kusi swoją ofertą. Doskonałym pomysłem jest udanie się nad pobliskie Jezioro Zegrzyńskie zwane również Zalewem Zegrzyńskim.

Zalew Zegrzyński od lat jest miejscem rekreacji mieszkańców Warszawy i okolic w związku z licznymi ośrodkami sportów wodnych i innymi walorami turystyczno-rekreacyjnymi w miejscowościach położonych wzdłuż linii brzegowej Zalewu- jak również w tych oddalonych od niego o kilkanaście kilometrów.

Oczywiście nie tylko ośrodki wypoczynkowe kuszą tu swoimi walorami. Do dyspozycji turystów są ośrodki konferencyjne, porty, stadniny, trasy rowerowe, restauracje czy zajazdy. Wszystko o kilkanaście kilometrów od granic Warszawy.

Zalew Zegrzyński został utworzony w 1963 r. jako zbiornik retencyjny na rzece Narwi.

Jego powierzchnia wynosi 3030 ha, długość 41 km (w tym na Narwi), szerokość sięga do ok. 3,5 km, pojemność 94,3 mln m3. Natomiast wysokość zwierciadła wody n.p.m. wynosi 79 m. Maksymalne spiętrzenie wynosi 7 metrów. Wpływ spiętrzenia kończy się ok. 27 km za Serockiem. Brzegi zbiornika: północny i zachodni – wysokie i strome; południowy – płaski, jest częściowo chroniony wałami.

Zbiornik powstał w wyniku przegrodzenia koryta rzeki Narwi zaporą w Dębem. Na zaporze zbudowano elektrownię wodną. Podczas budowy utworzono ok. 60 km wałów ochronnych co zmniejszyło możliwość powstawania powodzi w dolnym biegu Narwi i Bugu. Powstanie zbiornika przyczyniło się do nawodnienia ok. 8 tys. ha łąk i gorszych gruntów oraz uregulowania gospodarki wodnej na terenie ok. 13 tys. ha. Zbiornik połączony jest z Wisłą, Narwią oraz Kanałem Żerańskim.

Zalew Zegrzyński otaczają lasy sosnowe, które występują między Dębem a Wieliszewem, Białobrzegami i Rynią, a także w okolicach Jadwisina i Jachranki.

Jezioro wykorzystywane jest jako zbiornik żeglugowy, energetyczny, rolniczy, rekreacyjny oraz do celów ochrony przeciwpowodziowej. Pełni również funkcję zbiornika wody pitnej.

Przez Zalew Zegrzyński przebiega most drogowy o długości 332 m i szerokości 13,5 m (oddany do użytku w 2003 r.) który jest częścią drogi krajowej nr 61. Starszy most zbudowany w latach powojennych jeszcze przed spiętrzeniem Zalewu Zegrzyńskiego został rozebrany w 2003 r. gdyż był za wąski, a niska skrajnia pod mostem blokowała żeglugę wzdłuż zalewu. Równolegle do obecnego mostu z lustra jeziora wystają relikty mostu zbudowanego przed powstaniem zbiornika (ciekawostką jest widoczna różnica w wysokości skrajni).

Jak już wspomniałem Zalew Zegrzyński jest doskonałym miejscem służącym rekreacji mieszkańców Warszawy i okolic w związku z licznymi ośrodkami sportów wodnych. Ośrodki wypoczynkowe i sportów wodnych zlokalizowane są głównie w takich miejscowościach jak: Zegrze, Zegrze Południowe, Zegrzynek, Jachranka, Białobrzegi i Rynia. Czystość wody zbiornika poprawiono dzięki wybudowaniu kilku oczyszczalni nad Narwią, Bugiem i ich dopływami. Wokół Jeziora Zegrzyńskiego znajduje się dwanaście szlaków rowerowych. Ich długość wynosi 351,1 km.

Jeśli zastanawiasz się gdzie spędzić wolny czas, z dala od zgiełku wielkiego miasta a jednocześnie bardzo blisko metropolii- zapraszamy nad Zalew.

Informacje o Zalewie i atrakcjach z nim związanych znajdziesz w portalu http://www.zalew-zegrzynski.com.pl

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.