Żadne budowle nie wzbudzają tak dużego zainteresowania jak zamki. Nasz kraj oczywiście również ma tego typu fortyfikacyjne budowle, wokół których kręciło się średniowieczne życie. Niestety wiele budowli zostało na przestrzeni czasów zniszczonych – najczęściej w wyniku zbrojnych najazdów, ale niektóre dotrwały do dzisiejszego dnia niestety nie zawsze w formie pełnej budowli.

Najstarsze zamki w Polsce sięgają XII wieku gdyż wówczas zaniechano budowania drewnianych grodów na rzecz murowanych budynków. Tego typu perełką zachowaną do dnia dzisiejszego jest np. Zamek Piastowski w Legnicy. Wcześniej z kamienia budowano tylko kościoły jak np. rotunda Św. Mikołaja i Wacłwa w Cieszynie – powstała ona na przełomie jedenastego i dwunastego stulecia.

Wiele gotyckich zamków powstawało z fundacji króla Kazimierza Wielkiego. W ramach jego planu gospodarczego fundował wiele kamiennych, obronnych zamków z czego świetnym przykładem są Orle Gniazda znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej – ówczesnej granicy między narodami. Działo się to w XIV wieku i od tej pory Polska drewniana, zyskała swoje murowane oblicze.

Wspaniałości tych dawnych zamków położył kres Potop Szwedzki z XVII wieku kiedy to okrutny tryb działania naszych wrogów przyczynił się do zniszczenia większości zamków w naszym państwie. Nie było oczywiście tak, że wszystkie zamki zostału zburzone do fundamentów, ale po Potopie zamki były znacznie zniszczone i wymagały szybkich napraw, na które jednak możni ówczesnego świata się nie decydowali więc zamki z czasem popadały w ruinę.

Zabory na ziemiach polskich skutkowały tym, że te fortyfikacyjne budowle powoli zostały zapomniane, tym bardziej, że szlachta wolała stawiać sobie piękne pałace niż ładować pięniądze w odbudowę surowych, skalnych zamków. Był to czas gdy powstawały ogromne pałace i dwory często oddalone od miast, leżące w lasach wypełnionych zwierzyną.

Na szczęście teraz istnieje wśród społeczeństwa polskiego powrót do historii. Aktualnie zamki dosłownie powstają z ruin. Prywatni właściciele zamków przeznaczają niebagatelne pieniądze, by wrócić do świetności średniowieczne i renesansowe zamki. Idealnym przykładem może tu być zamek w Tarnowskich Górach, gdzie prywatny inwestor pięknie odbudował budowlę.

Także dzięki UE zamki lepiej się mają. Po pierwsze środki są inwestowane w utrzymanie i remonty istniejących zamków, a po drugie są przeznaczane na pobliskie atrakcje turystyczne – pikniki, wydarzenia czy inne atrakcje wokół zamków.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika