Powstanie pierwszej tradycyjnej żarówki sięga aż 1802 r., kiedy to Humphry Davy’emu udało się zapalić platynowy drut przepuszczając przez niego prąd elektryczny. Powstałe później żarówki były świadkiem rozwoju przemysłowego a obecnie my doświadczamy ich schyłku.
Najnowszym wynalazkiem w dziedzinie oświetlenia są żarówki pełnospektralne. Co to takiego? O tym za chwilę.
A tymczasem przypomnijmy, że zdolności klasycznych żarówek w imitowaniu naturalnego światła są dość ograniczone. Może i ich odwzorowanie barw jest praktycznie idealne w porównaniu z naturalnym światłem, jednakże problem stanowi temperatura kolorów. W przypadku tradycyjnej żarówki temperatura barw jest na poziomie około 2900K, gdzie najbardziej optymalna barwa odpowiadająca światłu słonecznemu to 5000-5500K i taką właśnie barwę posiadają żarówki pełnospektralne. Temperatura barwy tradycyjnej żarówki oznacza, że daje ona światło o ciepłym, żółtym odcieniu.
To ograniczenie jest zależne od temperatury topnienia wolframu, metalu, z którego wytwarza się włókna żarówki. Temperatura ta wynosi 3695K.
Żarnik zwykłej żarówki pracuje w temperaturze około 2900-3000K. Podwyższenie tej temperatury spowoduje skrócenie żywotności żarówek. Przykładowo, żarówki stosowane w projektorach, które zawierają włókna działające w temperaturze 3300K są oceniane przez zaledwie kilkadziesiąt godzin pracy.
Rewolucyjnym okazało się zastosowanie filtra zmniejszającego nadmiar widocznego żółtego światła. Jak stwierdzono podczas przeprowadzanych badań, odpowiednim materiałem do tego okazał się tlenek neodymu. Proszek ten jest mieszany z szkła żarówki, nadając jej niebiesko-fioletowy odcień.
Otrzymany filtr pochłania część światła o długości fali koloru żółtego. Filtr absorbuje aż 20-25% całkowitej strumienia świetlnego wytwarzanego przez włókna. Żółty kolor to etap przejściowy pomiędzy czerwonym i zielonym. Jako filtr tlenek neodymu zmniejsza kolor żółty a zwiększa kontrast kolorów między czerwonym i zielonym.
W rezultacie otrzymuje się mniej żółte światło. Technika ta została później wykorzystana w produkcji świetlówek, które dają światło o korzystniejszej, bielszej barwie.
Ta metoda została również zastosowana w żarówkach pełnospektralnych, przez co światło emitowane przez te żarówki jest barwą zbliżone aż w 96% do naturalnego światła. Dzięki tak wielkiemu podobieństwu do światła słonecznego, żarówki pełnospektralne idealnie nadają się do stosowania w pomieszczeniach, gdyż jak wiadomo w świetle naturalnym nasz wzrok się nie męczy i jest bardziej wydajny. Dzięki żarówkom pełnospektralnym mamy możliwość oświetlania pomieszczeń praktycznie naturalnym światłem, jakiego doświadczamy będąc na zewnątrz w słoneczną pogodę.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.