Squash zdobywa stopniowo coraz większą popularność. Warto więc zapoznać się z podstawami zasadami. Podstawowe zasady squasha są w miarę proste. Osoba która wygra losowanie wybiera z której strony chce serwować. Następnie zmienia stronę po każdym serwie do momentu w którym nie straci punktu.
Losowanie w squashu zazwyczaj odbywa się poprzez kręcenie rakietą – jeden z graczy musi zgadnąć którą stroną rakieta wyląduje na ziemi (co widać po logo umieszczonym na końcu rakiety).
Piła może uderzyć dowolną liczę ścian, ale musi uderzyć w przednią ścianę zanim upadnie na podłodze. Punkt można stracić jeżeli:
- piłka odbije się dwa razy od podłogi zanim zdążysz ją uderzyć
- piłka trafi poniżej lub powyżej czerwonych linii autowych
- poprzez swoje ustawienie na korcie uniemożliwisz odbicie przeciwnikowi już przygotowanemu do uderzenia (tzw. „stroke”)
Prawidłowy serw jest wykonany gdy przynajmniej jedna stopa znajduje się w polu serwisowym, następnie piłka musi trafić przednią ścianę nad linią serwisową (środkowa czerwona linia) i wróci na ćwiartkę kortu przeciwnika. Odbierający serw może stać w dowolnym miejscu pod warunkiem, że swoim ustawieniem nie przeszkadza serwującemu. Dozwolone jest zagranie piłki z powierza (tzw. „volley”) zanim ta odbije się od parkietu.
Serw jest niepoprawny jeżeli piłka uderzy jakąkolwiek inną ścianę przed uderzeniem przedniej ściany. Już po serwie piłka może oczywiście odbijać się od dowolnej ściany jako pierwszej (pod warunkiem, że trafi w pewnym momencie na ścianę przednią).
Czerwone linie oznaczają linie autowe kortu. Wszystkie uderzenia muszą być wykonane pod liniami. Jeżeli piłka uderzy w czerwoną linię zagranie uważane jest za autowe.
Teraz kilka słów o punktowaniu – gra się do 11 punktów. Każda akcja niezależnie od tego kto serwował kończy się zdobyciem punktu przez jednego z graczy. Tak więc jeżeli przy serwie zagrasz piłkę autową Twój przeciwnik otrzymuje punkt i przejmuje serwis.
Profesjonalni gracze odbywają pojedynki składające się z maksymalnie 5 setów każdy grany do 11 punktów. Jeżeli zostanie osiągnięty remis przy poziomie 10-10 gra się do 2 punktów przewagi (tak więc set może się zakończyć wynikiem 13:11).
Tyle tytułem wstępu – zupełnie odrębną i wzbudzającą najwięcej emocji częścią squasha jest tzw. przeszkadzanie. Omówię je w kolejnym artykule.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.