Co decyduje o wyglądzie i działaniu zegarka? Materiały użyte w jego produkcji? Dokładność wykonania? A może kształt koperty albo mechanizm? Trudno powiedzieć, na pewno jedne zegarki wolimy od drugich i podobnie jak w przypadku każdego innego przedmiotu codziennego użytku tak i zegarki mają dla nas różną wartość i różne ich walory cenimy.
Spróbujmy jednak podzielić i opisać zegarki, pod kątem cech, które niekoniecznie odpowiadają za walory estetyczne, ale za to na pewno w znacznym stopniu decydują o ich funkcjonalności i naszej wygodzie.
Zegarki – ich koperty i tarcze
Koperty
W kopercie zegarka kryje się jego wnętrze.
W tej chwili trudno mówić o obowiązujących trendach w projektowaniu kopert chociaż jednym z dominujących trendów jest masywność – współczesne zegarki są zdecydowanie większe od tych produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Koperty mają kształty okrągłe, owalne i prostokątne (kwadratowe spotyka się dosyć rzadko). Kształt i wielkość koperty uzależnione są od dodatkowych funkcji przewidzianych przez producenta zegarków. Zegarki sportowe, z gadżetami, są zdecydowanie większe i masywniejsze od innych, bo też i wyświetlają sporo informacji i bardziej skomplikowane mechanizmy kryją się w ich wnętrzach.
Jakie znaczenie ma kształt i wielkość koperty zegarka?
Oprócz tego, że decyduje o estetyce to od koperty zależy nasza wygoda. Zegarki powinniśmy dobierać do wielkości nadgarstków.
A poza tym? Poza tym jeśli chodzi o koperty na rynku panuje pełna dowolność.
Doskonałym przykładem są zegarki typu fashion, w których funkcjonalność nie zawsze jest najważniejszym kryterium. Zegarki te mogą mieć najrozmaitsze formy, niezależnie od tego, czy są to zegarki męskie czy damskie – trudno zresztą mówić w tej chwili o jakiejkolwiek typowości, bo od kilku ładnych lat zegarki damskie stylizowane są na takie, jakie jeszcze niedawno zarezerwowane były jedynie dla panów.
Przykładem linia firmy Zenith o wiele mówiącej nazwie „His watch for her”.
Tarcze
Tarcze są oczywiście dopasowane stylistycznie do koperty zegarka, choć nie znaczy to, że muszą mieć dokładnie te same kształty. To tarcze nadają zegarkom taki, a nie inny wygląd, one decydują o przeznaczeniu zegarków, na nich wyświetlane są dodatkowe informacje (daty, pomiary, nawet fazy księżyca).
Tarcze dzielimy na zamknięte i otwarte, w tym drugim przypadku o zegarku mówimy, że jest zegarkiem z otwartym sercem – wieczko tarczy częściowo odkrywa mechanizm zegarka.
Zegarki – ich serce czyli mechanizm
Kiedyś istniały tylko zegarki mechaniczne, jednak wraz z postępem techniki stopniowo wyparły je zegarki kwarcowe (elektroniczne), trudno się temu dziwić – ich dokładność znacznie przewyższa dokładność automatów. Zegarki mechaniczne wciąż jednak mają zagorzałych wielbicieli, wydaje się, że to jedyne zegarki, które mają duszę – ale (uwaga!) technika znalazła odpowiedź również na to – wynaleziono zegarki hybrydowe łączące zalety automatyki z dokładnością zegarków kwarcowych.
Zegarki mechaniczne nakręcane ręcznie
To najstarszy typ zegarków. Praca zegarka możliwa jest dzięki napięciu i luzowaniu sprężyny. Odpowiednie napięcie uzyskujemy nakręcając sprężynę zegarka do oporu. Natychmiast po nakręceniu mechanizm rusza przesuwając wskazówki. Taki zegarek bardzo łatwo odróżnić od innych choćby po pokrętle – w nowoczesnych typach zegarków pokrętła są imitacją bądź służą zupełnie innym celom niż nakręcanie zegarka. W zegarkach mechanicznych można je dokręcić do oporu – w innych typach takiego oporu nie zaobserwujemy.
Nowocześniejszym rozwiązaniem są
Zegarki mechaniczne automatyczne
Te zegarki również działają dzięki sprężynie, ale napięcie sprężyny reguluje wahnik tj. mechanizm, który samoistnie nakręca zegarek w czasie wstrząsów. To typowe samonakręcające się zegarki, których praca uzależniona jest od tego, czy je nosimy, czy też nie.
Dokładność zegarków
Jest różna i zależy od jakości zegarka. Wymienione wyżej mechanizmy osiągają dokładność na poziomie od +2 do -10 sekund na dobę. To całkiem nieźle, ale w porównaniu z zegarkami kwarcowymi dokładność zegarków mechanicznych jest znikoma, bo mechanizmy bazujące na elektronice (i kwarcu) spieszą się lub opóźniają o jedyne 9 sekund w miesiącu (najlepsze modele), a w modelach o kiepskiej jakości parametry te osiągają ok +/- 20 sekund (również w skali jednego miesiąca).
Jak widać zegarki kwarcowe są dokładniejsze, ale czy dokładność jest najważniejsza? O tym musimy zadecydować sami.
Wróćmy do charakterystyki mechanizmów stosowanych we współczesnych zegarkach. Pozostały nam zegarki kwarcowe i hybrydowe.
Zegarki kwarcowe i hybrydowe
Ich mechanizm działa dzięki energii czerpanej z baterii. To nie tylko zegarki z wyświetlaczami, ale i typowe zegarki z tarczą. Zegarek kwarcowy bardzo łatwo odróżnić od automatu chociażby po pracy sekundnika – w tych typach zegarków sekundnik co sekundę przeskakuje!
Hybrydy łączą elementy napędu mechanicznego i kwarcowego. Zegarki hybrydowe wykorzystują wahnik, który swoją energię (powstałą w czasie ruchu zegarka) przekazuje do miniaturowej prądnicy, a ta z kolei zasila mechanizm roboczy.
Ja stawiam na klasyczne hybrydy: dokładne i z „duszą”, trochę zależne ode mnie i od tego, czy ich używam.
A Ty Czytelniku? Jaki zegarek wybierzesz?
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.
Ciekawy artykuł fajnie napisany. Gratuluję 🙂