Jeśli cierpimy z powodu nieprzyjemnego pieczenia w żołądku lub przełyku, które pojawia się zwykle po posiłku to jest to z pewnością zgaga. Nie należy lekceważyć tego schorzenia i warto wybrać się do lekarza, który przepisze odpowiednie leki mające na celu leczenie zgagi i łagodzenie przykrych dolegliwości, a w razie potrzeby zleci również odpowiednie badania dodatkowe.
Badania
Aby sprawdzić czy przyczyną zgagi jest choroba refluksowa, czy też zupełnie inne schorzenie lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Jednym z takich badań jest rentgen górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas badania pacjent połyka specjalną substancję, a specjalista obserwuje jej drogę przez przełyk. Bardzo często zalecane jest również wykonanie gastroskopii polegającej na wprowadzeniu do przełyku długiej rurki, dzięki której lekarz bada poszczególne części układu pokarmowego. Czasem zdarza się, iż konieczne jest chirurgiczne leczenie zgagi, jednak taki zabieg stosowany jest jedynie u pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło efektów.
Powikłania
Wielu ludzi cierpiących z powodu zgagi nie zdaje sobie sprawy, iż nieleczone schorzenie może prowadzić do powstania powikłań. Jednym z często występujących powikłań jest zapalenie błony śluzowej przełyku objawiające się zaczerwienieniem i opuchlizną. To jednak nie wszystko. Pojawić mogą się także drobne uszkodzenia błony śluzowej występujące w różnych częściach przełyku. Nadżerki mogą występować pojedynczo lub w większych ilościach. Może dojść również do powstania wrzodów przełyku. Najgroźniejszym powikłaniem zgagi jest tzw. przełyk Baretta.
Zgaga w ciąży
Kobiety w ciąży bardzo często cierpią z powodu zgagi. Ze względu na ciążę nie mogą one przyjmować leków zobojętniających kwas. Pozostają jedynie domowe sposoby łagodzenia dolegliwości. Kobieta ciężarna cierpiąca na zgagę przede wszystkim nie powinna jeść zbyt dużo na raz. Musi jeść często, ale w mniejszych ilościach. Powinna także pić dużo wody, która pomoże zneutralizować kwas i złagodzić objawy zgagi. Kwasy żołądkowe neutralizuje również świeży sok z papai oraz herbatka z korzenia imbiru. Kolejna ważna rzecz to unikanie stresu, który także prowadzi do zaburzeń powodujących zgagę.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.