Zima to ciężki okres dla naszego ogrodu. Zanim nadejdzie czas wiosennych porządków, warto dowiedzieć się, jak o ogród zadbać w trudnym, zimowym okresie. Wystarczy kilka podstawowych prac, za które nasz ogród odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem.

Usuwanie śniegu

Obfite opady mogą powodować odkładanie się śniegu na gałęziach naszych drzew. Jeśli zauważymy, że uginają się one pod naporem białego puchu, należy jak najszybciej usunąć z nich obciążenie. Pozwoli to uniknąć odkształceń, zaburzających prawidłowy wzrost gałęzi. Warto śledzić również prognozę pogody i w miarę potrzeb pomagać w ten sposób roślinom po każdych opadach śniegu.

Odśnieżanie

Podczas gdy nasz trawnik zalega gruba warstwa śniegu, powinniśmy unikać wydeptywania na nim ścieżek. Ubity śnieg przygniata trawę i może powodować jej gorszy wzrost. Dodatkowo, w stanie nienaruszonym stanowi on naturalna pokrywę, chroniącą trawnik przed utrata ciepła. Jeśli posiadamy w ogrodzie ubite ścieżki, wykonane z kostki brukowej bądź płaskich kamieni, najprostszą metoda będzie usuniecie z nich śniegu tradycyjną łopatą. Zdarzają się jednak przypadki, gdy z powodu twardego lodu narzędzie to może okazać się niewystarczające. Warto sięgnąć wtedy po specjalne środki chemiczne, funkcjonujące pod nazwą „antylód”. Produkty te posiadają odpowiedni skład chemiczny, dzięki któremu, w przeciwieństwie do soli, nie szkodzą naszym chodnikom oraz, co najważniejsze, ogrodowym roślinom. Tradycyjna sól powoduje bowiem zarówno ubytki w betonie, jak i trudności we wzroście roślin, gdyż zbyt duże jej stężenie w glebie uniemożliwia im pobór wody. Specjalne produkty, służące do usuwania śniegu i lodu są dodatkowo całkowicie biodegradowalne oraz nie powodują powstawania tzw. „błota pośniegowego”.

Przycinanie roślin

Na przełomie stycznia i lutego, gdy temperatura jest sprzyjająca, możemy zdecydować się na delikatne przycięcie gałęzi drzew i krzewów, rosnących w naszym ogrodzie. Sprawdzamy, które gałęzie rozwijają się prawidłowo, a które krzyżują się oraz wysuszają. Najlepiej dokonywać takich prac w zimie, gdyż wtedy, z powodu braku liści, najlepiej widać niepożądane zmiany w rozwoju gałęzi.

Baczna obserwacja

Podczas zimy prac w ogrodzie jest zdecydowanie mniej. Przygotowując się do nadejścia wiosny, możemy planować, jakie prace będzie trzeba wykonać jako pierwsze. Okres zimowy to również czas, w którym możemy pomyśleć o całkowitej reorganizacji naszego ogrodu – wytyczeniu nowych ścieżek, dodaniu bądź przesadzeniu roślin oraz budowie małej architektury ogrodowej. Być może warto zastanowić się, w którym miejscu mógłby powstać staw ogrodowy, o którym zawsze marzyliśmy. A może warto pomyśleć o naturalnej altanie ogrodowej, krytej strzechą? Pomysłów oraz inspiracji jest z pewnością wiele.

Dbamy o bezpieczeństwo

Użytkując ogród w zimie, nie zapominajmy o rzeczy najważniejszej: bezpieczeństwie. Usuwamy więc zarówno sople, powstałe na wysokościach, jak i nadmiar śniegu z dachów altan czy ogrodowych placów zabaw. Pilnujemy również, by ścieżki były odśnieżone. Pozwoli to na bezpieczne doczekanie wiosny – zarówno nam, jak i naszemu ogrodowi. Wtedy pracy z pewnością w nim nie zabraknie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika