Żółtaczka uznawana jest za objaw chorobowy. Charakteryzuje się żółtym zabarwieniem skóry, twardówek (zdjęcie obok) i błon śluzowych, co jest spowodowane gromadzeniem się bilurubiny w surowicy krwi i w tkankach organizmu. Żółtaczki nie można bagatelizować, gdyż może ona na przykład doprowadzic do bardzo poważnego uszkodzenia tkanek wątroby. Żółtaczka dzieli się na rodzaje: przedwątrobowe, wewnątrzwątrobowe i pozawątrobowe.
Osoby, które zauważą u siebie wyżej wymienione objawy niezwłocznie powinny udać się do lekarza chorób zakaźnych. W takim przypadku zaleca się wykonanie badań takich jak:
- usg jamy brzusznej,
- morfologię krwi,
- próby wirusologiczne,
- ogólne badanie moczu.
Wśród najbardziej zagrożonych zarażeniem wymienia się m.in. osoby będące w najbliższym otoczeniu chorego, pracowników służby zdrowia, przebywających w zbiorowych zakładach takich jak szkoły, domy opieki społecznej, więzienia, internaty, akademiki, przedszkola itp.
Ważnym elementem, który może pomóc w uchronieniu się przed żółtaczką jest zachowanie higieny. Jest to szczególnie ważne np. w publicznych toaletach. Skutecznym środkiem w profilaktyce są również szczepienia.
UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.